Outstanding Leadership

Good leadership starts at the top.

The Rt. Rev. John Franklin White

Presiding Prelate, Fourth Episcopal District

Mrs. Penny Hartsfield White

Episcopal Supervisor

The Rt. Rev. Philip R. Cousin

Retired Bishop

Dr. M. Joan Cousin

Retired Supervisor

 

Mrs. Beverly Adams Thomas

Former Supervisor

Rev. Lenore G. Williams

Presiding Elder, North District

Rev. Elaine P. Gordon

Presiding Elder, South District

CONNECTIONAL

Rev. Joelynn Stokes, Esq.
2nd Vice President, AME WIM
Mrs. Delores L. Kennedy Williams
Fifth Connectional President, WMS
Mrs. Lenette Williams King
Connectional Commissioner, Missionaries -on -the Move, WMS

FOURTH EPISCOPAL DISTRICT

Mrs. Patricia Bauldrick, President M-SWAWO
Mrs. Kiahna Davis, 2nd Vice President, WMS
Mrs. Mary Vaughn, Historiographer, WMS

INDIANA ANNUAL CONFERENCE

Rev. Gwendolyn Sanders, Christian Education Director Rev. Eileen Thomas, Evangelism Director
Mrs. Amber Harris Reed, President M-SWAWO

WOMEN IN MINISTRY

Rev. Tess Brooks-Stephens, Coordinator
Rev. Barbara Harris, Assistant Coordinator
Rev. Joan Richardson, Financial Secretary

WOMEN’S MISSIONARY SOCIETY

Ms. Misty Gause, President
Ms. Ella Tucker, 1st Vice President
Ms. Renee Baines, 2nd Vice President
Ms. Jennifer Sumner Swift, 3rd Vice President
Ms. Janet Washington, Recording Secretary
Ms. Loyce Woodard, Assistant Recording Secretary
Ms. Recca Black, Corresponding Secretary
Ms. Annie Robinson, Treasurer
Ms. Eva Board, Parliamentarian
Ms. Linda Durril, Historiographer-Statistician
Ms. Pearla Gholston,Worship Director
Ms. Rozann Weaver, PME Director
Ms. Tonya Alexander, Jeffersonville Area Chair
Ms. Eunice Cato, Fort Wayne Area Chair
Ms. Teresa Granger, Indianapolis Area Chair
Ms. Eula Mitchell, Gary Area Chair

YOUNG PEOPLE’S DIVISION

Ms. Kim Vaughn
Tiara Reese, President
Eugena King, 1st Vice President
Rashaun Trotter, 2nd Vice President
Laqua Roar, 3rd Vice President
Emerald Richardson, Recording Secretary
Samim Thorns, Assistant Secretary
Ricky Trotter, Financial Secretary
Donta Dozier, Communications Secretary
Kiechelle Sanders, Historiographer
Ra Thorns, Parliamentarian
Shonta Dozier, Editor
Xavier McCullough, Worship Leader

WMS LIFE MEMBERS

Ms. Delores Kennedy Williams
Ms. Pearl Bassett
Ms. Mary McClendon
Ms. Eliza Wilder
Rev. Tonda Bell
Ms. Eva Board
Ms. Dorothy Cowherd
Ms. Mary Daniel
Ms. Deborah Hannah
Ms. Diane Gordon
Ms. Vicki McCullough
Ms. Annie Robinson
Ms. Billie Sue Smith
Ms. Mary Vaughn
Ms. Delen Williams
Ms. Lenette Williams – King

INDIANA CONFERENCE LAY ORGANIZATION

Ms. Annie Robinson, President
Ms. Betty Robinson, 1st Vice President
Ms. Terri Rowley Kirk, 2nd Vice President
Mr. John Tolbert, 3rd Vice President
Ms. Vickie McCullough, Recording Secretary
Ms. Christine Moore, Financial Secretary
Mr. Sterling Rogers, Treasurer
Ms. D. Marie Whitehead, Chaplain
Ms. Catherine Byers Woodard, Director of Lay Activities
Ms. Alyana McCullough, Director of Public Relations
Ms. Judy Lindsay, Historiographer
Ms. Pearla Gholston, Parliamentarian
Mr. Tyon King, Young Adult Representative

2017-2018 BOARD OF EXAMINERS

Dean/ Chair: The Rev. Dr. Michael C Carson
Class on Admissions: Rev. Lenore G. Williams
First Year Studies: Rev. Marla Coulter-McDonald,
Rev. Bonita Hawkins
Second Year Studies: Rev. Dr. Charlesfontaine Macon,
Rev. Shonda Nicole Gladden
Third Year Studies: Rev. Gwendolyn Sanders
Fourth Year Studies: Rev. Dr. Micheal Smith

CONFERENCE BOARD OF TRUSTEES

The Revs:

William L. Gary, Louis A Parham, Virgil Woods, Micheal Smith, Shonda Nicole Gladden, Kenneth Christmon, Barbara Harris, Deborah Lightfoot-Oates, Charlesfontaine Macon, LeNore Williams

Lay:

Annie Robinson, Willie Gholston, Sr., Eula Mitchell, Rae Sharon Davis, Misty Gause, Kim Vaughn, Tiara Reese, Presiding Elder Samuel L. Sumner, Presiding Elder Elaine Gordon

CAMP BABER TRUSTEES

The Revs:

Charlie Cross, Freddie Banks, Charlene Arrington-Moore, Rev. Tess Brooks Stephens

Lay:

Sis. Vickie McCullough, Sis. Eula Mitchell, Misty Gause, Kim Vaughn

MINISTERIAL EFFICIENCY

The Reverends:

Louis Parham, Gwendolyn Sanders, Lenore G. Williams, Charlesfontaine Macon, Rev. Damen Morris, Rev. Charlie Cross

JUDICIARY

The Reverends:

The Rev. Kenneth C. Christmon, Arthur Cortez, Dr. Micheal Smith, Pamela Jones Horne, Mallory Tarrance, Presiding Elder Samuel L. Sumner, Presiding Elder Elaine Gordon

TRIERS OF APPEAL

The Revs:

Barbara Harris, Damen Morris, Maurice Reed, Bonita Hawkins

PUBLIC RELATIONS (Reporters)

The Revs:

Shonda Nicole Gladden, Rev. Arthur Cortez, Jerry E. Davis, III, Eileen C. Thomas, Stacy Debose Dyson

Lay:

Mary Daniel, Juanita Evans, Mary Boyden, Roberta Radovich, Chris Bonner

FINANCE COMMITTEE

The Revs:

Lenore G. Williams, Vice-Chair; Charlesfon- taine Macon, Secretary; Louis Parham, Treasurer; Virgil Woods, Lenore G Williams, Kenneth C. Christmon, John Lambert, Sheiler Stokes

Lay:

Sis. Annie Robinson, Sis. Rae Sharon Davis, Bro. John Cato, Bro. Willie Gholston, Sr.

MARSHALLS

Rev. Deborah Lightfoot Oates
Rev. Maurice Reed
Sis. Raquel Brooks
Bro. Aaron Davis